BDU alimi saxaroza və nişastanın kariesin əsas törədicisi olan bakteriyalara təsirini öyrənib
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin Mikrobiologiya və virusologiya elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri, professor  Xudaverdi Qənbərovun həmmüəllif olduğu “Saxaroza və nişastanın təsirindən sonra Streptococcus mutans bakteriyasının biopərdə əmələ gətirməsində iştirak edən proteom dəyişiliklərinin müqayisəsi”  (“Comparing proteome changes involved in biofilm formation by Streptococcus mutans after exposure to sucrose and starch”) adlı məqalə “Web of Science” bazasına daxil olan Q3 kvartil “Biotechnology and Applied Biochemistry” (2023-cü il) jurnalında dərc olunub.
Streptococcus mutans bakteriyası diş infeksiyalarının (karies və parodontit də daxil olmaqla) əsas törədicisidir. İşin məqsədi S.mutans ştamında biopərdənin və proteom profilinin yaranmasında saxaroza və nişastanın rolunu qiymətləndirməkdir. Biopərdənin əmələ gəlməsi mikrotitrləmə üsulu ilə təyin edilib. Saxaroza və nişastanın təsirindən sonra bakteriyanın zülallarındakı dəyişikliklər mass-spektrometrik metodla araşdırılıb. Biopərdənin əmələ gəlməsi 1% saxaroza olan mühitdə 392%, 1% nişasta olan mühitdə isə 166%  (şəkərlər olmayan mühitlə müqayisədə) artıb. Saxarozanın təsirindən 50S ribosomal L29 zülal, nişastanın təsirindən isə 50S ribosomal L16 zülal normadan çox olub.
Nəticələr göstərib ki, şəkərlər Streptococcus mutans bakteriyasının  patogenliyini artırır. Eyni zamanda, səkərlər biopərdənin əmələ gəlməsini müxtəlif yollarla, məsələn, xüsusi zülalların ekspressiyasını dəyişməklə induksiya edə bilərlər.