BDU professorlarının “Ekosistemlərin ekologiyası və təbiətdən istifadə” kitabı çapdan çıxıb
Bakı Dövlət Universitetinin professorları Nəriman İsmayılov,  Afət Məmmədova və Nərminə Sadıqovanın həmmüəllifi olduqları “Ekosistemlərin ekologiyası və təbiətdən istifadə” kitabı çapdan çıxıb. Kitab ekologiya və təbiətdən istifadənin əsaslarından bəhs edir. Suallar və cavablar şəklində təqdim olunan, innovativ xüsusiyyətləri ilə seçilən nəşrdə təqdim olunan illüstrasiyalar məlumatların daha yaxşı mənimsənilməsinə kömək edir.
Fundamental xarakter daşıyan bu dərslikdə biosfer və onun quruluşu, müxtəlif ekosistemlərin (torpaq, atmosfer, su) xarakteri, şəhərlərin ekologiyası, insan ekologiyası, təbii fəlakətlər, kosmik ekologiya, ətraf mühitin çirklənməsi və digər aktual problemlər əksini tapıb.
Monoqrafiya, həmçinin görkəmli şəxslərin insan, təbiət, təbiətə qayğı və sevgi haqqında fikirləri ilə də zəngindir.
Dərslik ekologiya, təbiətdən istifadə istiqamətləri üzrə təhsil alan ali məktəb tələbələri, həmçinin ekologiya, təbiətdən istifadə və ekoloji mədəniyyət kimi aktual məsələlərə maraq göstərən geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.
Mətbuat və informasiya şöbəsi, 24 oktyabr 2016-cı il.