BDU-nun Tarix fakültəsində "Xocalı - XX əsrin faciəsi" mövzusunda tədbir keçirilib
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsində "Xocalı - XX əsrin faciəsi" mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbir Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Daha sonra Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tarix fakültəsinin tədris işləri üzrə dekan müavini Elşən Aslanov qeyd edib ki, bu faciə erməni millətçilərinin və onların havadarlarının Azərbaycan xalqına qarşı uzun müddət davam edən etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin daha bir dəhşətli nümunəsidir.
Azərbaycan tarixi (humanitar fakültələr üzrə) kafedrasının dosenti, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Boran Əziz Xocalı soyqırımının günahkarlarını faktlarla, sübutlarla göstərərək tələbələrin də bu istiqamətdə daha geniş araşdırmalar aparmalı olduqlarını qeyd edib.
Tarix fakültəsinin II kurs tələbəsi Səkinə Babayeva Xocalı faciəsinin şahidi olmuş Yaqub Zamanovun ailəsinin başına gələn hadisələri auditoriyanın diqqətinə çatdırıb.
Tarix fakültəsinin IV kurs tələbəsi Qara Kərimov Xocalı soyqırımının unudulmaması üçün tarixçilərin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü vurğulayıb.
Daha sonra Xocalı faciəsinə həsr olunmuş videoçarx izlənilib.