Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsində soyqırımı qurbanlarının xatirəsi anılıb
Bakı Dövlət Universitetinin Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsində “31 mart - Azərbaycanlıların soyqırımı” mövzusunda tədbir keçirilib. Soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) sədri Şahmar Rüstəmli tədbirin əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin 1998-ci il 26 mart tarixli fərmanından sonra hər il ölkəmizdə 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi dövlət səviyyəsində qeyd edilir.
Daha sonra TEC üzvü Novruzəli Yusubzadə “31 mart - Azərbaycanlıların soyqırımı” mövzusunda çıxış edib.
Beynəlxalq münasibətlər və Politologiya ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin iştirak etdiyi tədbirdə çıxışçılar müxtəlif qəzalarda baş vermiş soyqırımı barədə ətraflı məlumat veriblər. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövrünə aid, Əlimərdan bəy Topçubaşovun şəxsi və İran konsulluğunun arxivindəki sənədlərin, o cümlədən şəhər və rayonlarımıza dəymiş ümumi zərəri əks etdirən sənədlərin önəmindən bəhs edilib.
Mətbuat və informasiya şöbəsi, 02 aprel 2018-ci il.