BDU-nun Kitabxanaçılıq-informasiya fakültəsində dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib
2021-ci il 30 iyun tarixində Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kitabxanaçılıq-informasiya fakültəsində doktorant Səfərova Aygün Kamran qızının “Milli irsin elektron variantlarının yaradılmasının elmi tədqiqatların kitabxana-informasiya təminatında rolu (AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının iş təcrübəsi əsasında) mövzusunda fəlsəfə doktorluğu üzrə dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib.
Tədqiqat işində ilk dəfə olaraq Azərbaycan kitabxanaşünaslığında milli irsin rəqəmsallaşdırılması problemi  təhlil edilib, milli elmi irsin rəqəmsallaşdırılması sahəsində yeni elmi yanaşma və platforma təqdim edilib. Dissertasiyada ilk dəfə milli elmi irsin rəqəmsallaşdırılması problemi ilə əlaqədar termin və anlayışların dəqiq şərhi verilmişdir.
Dissertasiyanın nəticə hissəsində milli elmi irsin öyənilməsi, rəqəmsallaşdırılması sahəsində dünya təcrübəsinin elmi ümumiləşdirilməsi və tədqiqatın elmi, nəzəri və təcrübi yekunu ifadə olunmuşdur.
Dissertasiyanın “Ədəbiyyat siyahısı” istifadə olunmuş ədəbiyyat göstəricisi olmaqla yanaşı, həm də kitabxana-informasiya fəaliyyətinin menecmenti sahəsində mütəxəssislər üçün məzmunlu və geniş əhatəli tövsiyə oluna biləcək biblioqrafik vəsaitdir.