12 aprel - Ümumdünya Aviasiya və Kosmonavtika günüdür
12 aprel  dünyada Aviasiya və Kosmonavtika günü kimi qeyd edilir. 1961-ci ilin aprel ayının 12-də dünyada ilk dəfə sovet kosmonavtı Yuri Qaqarin “Vostok-1” hava gəmisində açıq kosmosa çıxıb. Kosmosun fəthi erasının əsasını qoyan bu uçuş 108 dəqiqə davam edib.
Bu uçuşdan sonra orbitdə 32 ölkədən bir neçə yüz kosmonavt və astronavt olub, kosmosun fəth olunması üzrə 250-dən çox proqram həyata keçirilib.
Dünyanın kosmik sənaye sahəsindəki nailiyyətləri Azərbaycanda bu elmin və sənayenin inkişafına böyük təkan verib. Bu sahədə yeni elm və istehsalat sahələri yaranıb, milli kadrlar məktəbi formalaşmağa başlayıb. Ölkədə fəaliyyət göstərən Milli Aerokosmik Agentlik ölkəmizin müdafiə qüdrətinin möhkəmlənməsinə, peyk kəşfiyyatı, naviqasiya rabitəsi, həmçinin ekoloji problemlərin və mülki təyinatlı məsələlərin həllinə öz töhfəsini verməkdədir.