Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin IV kurs tələbələri Elm və Təhsil Nazirliyinin Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda (GEİ) istehsalat təcrübəsinə başlayıblar.
Təcrübənin ilk mərhələsində tələbələr GEİ-nin Molekulyar genetika və genomika şöbəsi, Rüşeym plazması laboratoriyasının fəaliyyəti ilə tanış olublar. Onlara elmi tədqiqatların aparılması prinsipləri, əldə olunan nəticələrin istehsalatda tətbiqi mexanizmləri barədə ətraflı məlumat verilib, müasir cihaz və avadanlıqlar nümayiş etdirilib. Tələbələrə Milli Genbankda bitki genetik ehtiyatlarının mühafizəsi, qorunması və səmərəli istifadəsi istiqamətində görülən işlər barədə də məlumat təqdim olunub.
Təcrübə proqramı çərçivəsində tələbələr institutun digər şöbə və laboratoriyalarında da praktiki biliklər əldə edəcək, ixtisasları üzrə bacarıqlarını inkişaf etdirəcəklər.