BDU-nun Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsində növbəti elmi seminar
Bakı Dövlət Universitetinin Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsində növbəti elmi seminar keçirilib. Seminarda Bioekologiya kafedrasının doktorantı Şəfəq Bağırova “Abşeron şəraitində Şərqi Asiya florasının bəzi oduncaqlı bitkilərinin eko-bioloji xüsusiyyətləri və istifadə perspektivliyi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə qeyd olunub ki, Rusiya Elmlər Akademiyasının Baş Botanika Bağından toxum yolu ilə ilk dəfə olaraq Azərbaycana Şərqi Asiya florasına aid yeni növ canlı bitkilər gətirilərək qapalı məkanda əkilib. Tədqiqatın materialları, şəraiti və metodikası müəyyənləşdirilib, eksperimental işlərin yerinə yetirilməsində müasir metodlar araşdırılaraq istifadə edilib. Tədqiq olunan bitkilərin taksonomiyası, xarakteristikası və bioekoloji xüsusiyyətləri, tədqiq olunan bitkilərin çoxalma xüsusiyyətləri öyrənilib, bitkilərin abiotik və biotik amillərə qarşı münasibəti öyrənilib. Tədqiq olunan bitkilərin suya olan tələbatına görə qruplaşdırılması aparılıb.