BDU-nun Fizika fakültəsində dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib
2021-ci il 26 may tarixində Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının doktorantı Behbud Hüseyn oğlu İbrahimovun 2220.01 - “Yarımkeçiricilər fizikası” ixtisasında fizika üzə fəlsəfə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Yarımkeçirici kvant ölçülü sistemlərin optik və termodinamik xassələrinin məxsusiyyətlərinin analizi” mövzusunda dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilmişdir.
Dissertasiya işi müxtəlif məhdudlaşdırıcı potensiallı müxtəlif nanostrukturlarda elektronların optik və termodinamik xassələrinin nəzəri tədqiqinə həsr olunub. Yarımkeçirici kvant halqasında və nöqtəsində xüsusi istilik tutumu, kvant halqasında elektronların və qarşılıqlı təsirdə olmayan maqnit əlavə edilmiş yarımkeçirici kvant halqa qəfəsinin maqnit momenti tədqiq edilmiş, kvant halqda Aharonov-bohm paramaqnitizmi və kompensasiya nöqtələri araşdırılmış, kvant məftil, kvant nöqtə və kvant nöqtə ifrat qəfəslərində alt zonalararası, alt zonadaxili və zonalararası optik udulma tədqiq edilmişdir.