BDU-nun Sosial elmlər və psixologiya fakültəsində dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilmişdir
2021-ci il 19 may tarixində Bakı Dövlət Universitetinin Sosial elmlər və psixologiya fakültəsində Orucova Sevincin Rafiq qızının “Müasir dövrdə yeniyetmələrdə özünüaktuallaşdırmanın peşə seçiminə təsirinin psixopedaqoji məsələləri” mövzusunda dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi kecirilmişdir.
Dissertasiyada alınmış nəticələr təhsil sistemində şagirdlərin özünüaktuallaşdırmasının istiqamətlərinin öyrənilməsində, öz potensialına uyğun peşə sahəsinin seçilməsinə imkan verən metodoloji əsasların yaradılmasında, yeniyetmələrdə peşə seçiminin xəritəsinin müəyyənləşdirilməsində, özünüaktuallaşdırma nəzəriyyəsinin tətbiqinin genişləndirilməsində, yeniyetmələrin fərdi inkişaf perspektivlərinin müəyyən edilməsində, motivasiya imkanlarının aşkara çıxarılmasında və innovativ təlim metodlarının hazırlanmasında istifadə oluna bilər.