Seysmologiya və Yer təkinin fizikası kafedrasının filialı yaradılmışdır
Bakı Dövlət Universitetinin Geologiya fakültəsinin “Seysmologiya və Yer təkinin fizikası” kafedrasının AMEA-nın Geologiya İnstitutunda filialı yaradılmışdır
Bakı Dövlət Universiteti ilə AMEA-nın Geologiya İnstitutu arasında imzalanmış Anlaşma memorondumuna uyğun olaraq 09 aprel 2013-cü il tarixli müqavilə əsasında Geologiya İnstitutunun nəzdində BDU-nun “Seysmologiya və Yer təkinin fizikası” kafedrasının filialı yaradılmışdır.
Filialın yaradılmasında məqsəd BDU-da tədris prosesinin elmi-tədqiqatla əlaqələndirilməsi, elm və təhsilin istehsalatla inteqrasiyasının gücləndirilməsi, tələbə, magistrant və doktorantlarda tədqiqatçılıq və peşə fəaliyyəti üçün zəzuri olan praktiki bilik, bacarıq və vərdişlərin formalaşdırılması, müxtəlif elm sahələrində elmi yeniliklərin və innovasiyaların tədris prosesinə tətbiqi, müvafiq ixtisas sahələri üzrə aparıcı mütəxəssislərin tədris prosesinə cəlb edilməsi və birgə elmi-tədqiqatların aparılmasıdır.