Tarix fakültəsində faciə qurbanlarının xatirəsi anıldı
Fevralın 25-də Xocalı faciəsinin 17-ci ildönümü ilə bağlı tarix fakültəsində anım mərasimi keçirilmişdir. Tədbiri giriş sözü ilə açan fakültənin dekanı, professor Sani Hacıyev Azərbaycan xalqının tarixinə qara səhifə kimi yazılmış Xocalı faciəsinin dəhşətlərindən bəhs etmişdir. O, illərlə bizimlə bir torpaqda yaşayan Azərbaycanın çörəyini yeyib, suyunu içən ermənilərin 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda törətdikləri qırğını, xocalılara tutulan divanı tarixdə misli bərabəri olmayan faciə adlandırdı.
Sonra faklütənin magistrantı Aygün Abdullayeva çıxış edərək faciənin Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş ən dəhşətli, amansız cinayətlərdən biri olduğunu vurğulamışdır. "Xocalı faciəsi əsrin qırğınıdır" mövzusunda məruzə edən Aygün Abdullayeva xalqımızın başına gətirilən qanlı hadisənin acı nəticələrindən danışmışdır. Daha sonra fakültənin tələbələrindən Nüşabə Hüseynzadə "Yaddaşlarda həkk olunmuş dəhşətli gecə", Nərgiz Əhmədova "Xocalı harayı", Nəsimi Teymurov "Xocalı faciəsinin beynəlxalq aləmdə tanınması", Lalə Əmiraslanova "Qan yaddaşı" mövzularında məruzə etmişlər. Çıxışlarda bu soyqırımın bütün bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş cinayət olması fikri xüsusi olaraq vurğulanmışdır. Məruzəçilər Xocalıda məqsədyönlü şəkildə dinc əhalinin milli, etnik zəmində məhv edildiyini qeyd edərək soyqırım barədə ürəkağırısı ilə danışmışlar.