Tələbələrin XVII Respublika fənn olimpiadasının 1-ci turu Bakı Dövlət Universitetində başladı
Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Misir Mərdanovun əmrinə əsasən ölkəmizdə fevral-aprel aylarında tələbələrin XVII Respublika fənn olimpiadası (riyaziyyat, fizika, kimya, biologiya, informatika, Azərbaycan dili, Azərbaycan tarixi, Azərbaycan coğrafiyası, ingilis, alman, fransız və rus dili fənləri üzrə) keçirilir. Tələbələrin Respublika fənn olimpiadası Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin birgə tədbiri olaraq ali peşə təhsili sistemində mütəxəssis hazırlanmasının keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edən olimpiada iki tur üzrə (I tur - ali təhsil müəssisələrində, II tur isə-respublika səviyyəsində) keçirilir.
Olimpiadanın əsas məqsədi ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələrin müxtəlif fənlərə marağının artırılması, istedadlı tələbələrin aşkar edilməsi və respublikada olan istedad potensialının inkişafının stimullaşdırılmasından ibarətdir. Olimpiada qaliblərini aşağıdakı məbləğdə mükafatların verilməsi gözləyir.